Jak na jarní únavu poradila Ludmila Horáková
Na jaře nás často přepadá únava, člověk by si chtěl i během dne odpočinout nebo být chvíli sám. Způsobují to jednak výkyvy v teplotách a počasí, ale i méně živin, které má naše tělo po zimě. Jako první krok doporučuje Ludmila Horáková úpravu jídelníčku ve stylu jarní očisty: „Tělo samo pak bude mít i více energie se s únavou vypořádat.“
Důležité ale je správně reagovat na počasí a venkovní teploty: „Víme, že když je sluníčko, máme uvolněné svalové napětí, je nám dobře, zatímco když se ochladí, máme tendenci spíše zalézt domů a nekomunikovat. Pokud je nám teplo, máme své chutě podpořit odlehčeným jídlem a saláty, když se ochladí ale na zeleninu chuť nemáme. Saháme pak po mase nebo cukrech,“ upřesňuje Ludmila Horáková. Když se tedy na jaře ochladí o hodně stupňů, není nutné v odlehčeném jídelníčku pokračovat. Můžeme tělu dodat potřebné teplo a zařadit do něj i kvalitní maso, zeleninu pak raději konzumovat tepelně zpracovanou – v polévkách nebo dušenou.
Jaké bylinky pomáhají naší psychice? Každému jiné, zdůraznila Ludmila Horáková. Ten, kdo je ve stresu a spěchá, není v klidu a je výbušný, potřebuje jiné bylinky než ten, kdo má depresi a nic ho nezajímá. Bylinky harmonizující jsou valeriána neboli kozlík lékařský, který posiluje psychiku, může se konzumovat dlouhodobě, a to i v kombinaci s některými léky. Podává se ve formě alkoholových kapek nebo v tabletách. „Naopak na zlepšení nálady potřebujeme eleutrokok, žen-šen, bylinky, které nakopnou mozek i fyzickou rovinu. Záleží i na tom, jaký je výdej a příjem jeho energie, kde pracuje, zda venku nebo v místnosti, zkrátka všechno je individuální,“ dodává Ludmila Horáková.
Podobně pomáhá i dobromysl obecná, tedy ošetří naši psychickou rovinu, k tomu i pročišťuje zahleněné dýchací cesty při nachlazení a pomůže lidem s nespavostí. Klasický čaj z našich bylinek se dá namíchat z dobromyslu s mateřídouškou a meduňkou, nejlépe pak ve voňavé kombinaci na večer.
Další bylinky, které nám pomáhají, jsou ze vzdálenějších krajů, například šišák bajkalský, mučenka pletní nebo pupečník asijský. Ludmila Horáková však varuje: „Jsou silnější, než je nasadíme, je třeba vědět v jakém množství a v jakém poměru se mají používat.“ Kdo potřebuje vzpruhu proti únavě, může pít čaj Yerba maté (cesmína paraguajská), která neznamená na rozdíl od kávy zátěž pro naše trávení a je pomocníkem i při hubnutí.
Co se týká potravinových doplňků k jarní únavě, kterou vlastně způsobuje nedostatek živin po zimě, doporučila Ludmila Horáková zelené potraviny chlorelu nebo spirulinu, které teď na jaře pomáhají nejen s očistou organismu, ale i s pročištěním krevního systému a chybějící živiny dodají.
CHAT:
Alena - Dobrý den, paní Horáková, v naší rodině se pije už po generace třezalka. Kromě toho, že pomáhá každý měsíc proti bolení břicha, je prý dobrá i proti depresím. Doporučujete ji také? Alena P., Nové Město na Moravě
Dobrý den,ano můžete třezalku používat na uvedené problémy, kromě toho je i na různé bolesti, nicméně v letních měsících ji užívejte opatrně. Může způsobit pigmentaci na pokožce, nebo citlivost očí na sluneční světlo. Na deprese je dobrý šišák bajkalsky, buď v kapkách, nebo čaj. Horáková
Svoboda Radim - Dobrý den, mluvila jste o čaji z českých bylinek dobromysl, mateřídouška, meduňka. V jakém poměru je nejlepší ho namíchat a jak často a jak dlouho se dá pít? Děkuji mnohokrát za opověď.
Můžete stejným dílem, ale bylinky mohou být aromatické, někomu to vadí, proto je zkombinujte s neutrální bylinkou, třeba s violkou, která čistí krev nebo s kopřivou. Na zesílení čaje je dobrá i třezalka, ale ta se dává minimálně v množství o polovinu menší než ostatní byliny. Horáková
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka