Je dobré jít ke kořenům víry a křesťanství, říká kněz Pavel Dokládal

6. prosinec 2013

Listopadová Celonárodní pouť do Svaté země přivedla do Izraele na tisíc českých poutníků. Mnoho z nich si splnilo sen navštívit ta nejdůležitější místa křesťanství. Letošní pouť navázala na národní poutě konané na začátku dvacátého století i za první republiky po pauze trvající 76 let.

Od první myšlenky k jejímu uskutečnění uběhlo něco přes tři roky potřebné k přípravám – a na nich se podílel Pavel Dokládal, výkonný koordinátor České biskupské konference.

  • Pavel Dokládal, Celonárodní pout do Svaté
    země
    " style="">
    Pavel Dokládal, Celonárodní pout do Svaté
    země
    " style="">
    Pavel Dokládal, Celonárodní pout do Svaté
    země
0:00
/
0:00

Pouť by se neuskutečnila nebýt pomoci několika cestovních kanceláří, které Izrael znají, neziskové organizace Kolpingovo dílo, sídlící ve Žďáře nad Sázavou, která je podle slov Pavla Dokládala velkou organizační oporou a samotné České biskupské konference.

Poutníci obsadili 4 letadla a přímo na místě 21 autobusů, které tisícovku lidí přepravovaly po Izraeli a Palestině. Přesto, jak potvrzuje Pavel Dokládal, nedošlo k žádným nepříjemným událostem a kromě několika zdržení proběhla pouť hladce: „Ztratil se kufr arcibiskupa Graubnera nebo při odletu měla potíže s odbavením techniky televize Noe, chtělo to občas nádech a výdech, ale samotní poutníci o ničem z toho nevěděli.“

Vrcholem pouti, která se konala v závěru Roku víry, byla nedělní bohoslužba v Jeruzalémě v kostele svaté Anny. Ještě předtím poutníci navštívili Betlém, Nazaret nebo Galilejské jezero. Podle Pavla Dokládala bylo pro poutníky, ať už byli křesťané, hledající a nebo ateisté, kteří cestu pojali turisticky, důležité na vlastní oči vidět místa, kde žil Ježíš Kristus. „Není možné stát na místě, kde se Ježíš narodil nebo na místě ukřižování a nevnímat ho.“

Pouť do Izraele měla u všech účastníků úspěch a je možné, že se za pár let znovu zopakuje.

autor: dak

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.