Jan Špilar: Kadeřník, který se nezastaví

PŘÍBĚHY z VYSOČINY: Kadeřník Jan Špilar patří mezi nejlepší české kadeřníky. Jako mladík si zalíčil a zastříhal také v produkci Formanova filmu Amadeus, který točili mimo jiné v Praze. A dokonce s týmem svých kolegů dostal Oscara
Nejznámější český kadeřník Jan Špilar má plné ruce práce. Denně stříhá v brněnském kadeřnictví Střihoruký Edvard, které otevřel v roce 1993. I s rodinou, třemi dětmi a prací si dodatečně udělal maturitu a vystudoval teologickou fakultu, aby se mohl stát jáhnem. Duchovní povolání vykonává v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Působí na brněnském biskupství jako auditor církevního soudu. V různých městech nabízí duchovní cvičení pro rodiny, páry nebo pěstounské rodiny.
Kromě toho zasedá v porotách kadeřnických soutěží, školí mladé kadeřníky a také občas předvede kadeřnickou show. O tom se mohli přesvědčit i studenti Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou – dva vylosovaní zažili perfektní střih od naší kadeřnické špičky. „Máte to skvěle osvětlené i nazvučené,“ chválil studenty Jan Špilar. Ti se nejen pobavili, ale i poučili o tom, že vlastně máme všichni stejnou barvu vlasů, jak o vlasy pečovat, anebo že nejlepší regenerací pro vlasy je střih.
Získal Oskara, ale sošku ani neviděl
Po vyučení dostal Jan Špilar práci v Národním divadle. „Nechtělo se mi tam, cítil jsem se jako avantgardní umělec a hledal jsem si něco lepšího, ale brzy jsem zjistil, že líčit a česat herce v Národním divadle je to nejlepší, co se u nás dá dělat,“ vzpomíná. Jako osmnáctiletý měl také štěstí, že se dostal do filmového štábu Miloše Formana, který v Praze točil film Amadeus.
Tým maskérů měl celou dobu spoustu práce, nánosy líčidel se pod horkými lampami smývaly, často se musely upravovat paruky i přepudrovávat obličeje, upravovat kostýmy, aby v každém záběru vypadaly stejně. Film získal 8 cen americké filmové akademie a jedna z nich patřila i maskérům. „Ten hlavní maskér má Oskara asi někde doma v Americe na záchodě, my ostatní jsme ho viděli jenom na fotkách a ani jsme si na něho nesáhli,“ glosuje kadeřník s úsměvem.
Kadeřnických cen si váží nejvíce
V roce 2004, když mohli čeští a slovenští kadeřníci poprvé volit, koho by chtěli do síně slávy, shodli se právě na Janu Špilarovi. Cenu získal ve velmi mladém věku, podobně jako nejvyšší francouzské ocenění – Zlatou medaili se safírem na kadeřnické Show haute coiffure ve Francii. „To získává člověk, který se nejvíce zaslouží o přenos francouzské módy do své země. To byl pro mě takový nejúžasnější okamžik. Když jsem tu medaili ještě po letech měl na klopě, tak mě lidi zastavovali a nevěřili, že ji může mít tak mladý člověk,“ směje se kadeřník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.