„Na Čínu nemají žádný nástroj. Čína si to evidentně už dobře zanalyzovala a ví, že na ni nic nemají,“ upozorňuje v pořadu Řečí Peněz ekonomka Jana Matesová.
Jaké ekonomické úkoly a výzvy bude mít na stole příští vláda, bez ohledu na to, kdo ji bude sestavovat? Co bude třeba udělat s daňovým či penzijním systémem?
Americký dolar vůči svým hlavním protějškům klesl o téměř jedno procento, což zlevnilo zlato, jehož cena je stanovena v dolarech, pro neamerické investory.
Čína má strategie, jak si s americkými cly poradit, už z doby, kdy byl Donald Trump prezidentem poprvé. Alespoň dočasně se zaměří i na posílení vztahů s Evropskou unií.
Přípravné práce na dalších protiopatřeních proti americkým clům podle ní nadále pokračují. „Jak jsem řekla již dříve, všechny možnosti zůstávají na stole,“ doplnila šéfka Komise.
„V březnu ceny proti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 procenta. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot,“ řekla Pavla Šedivá ze statistického úřadu.
Nová čínská cla se uplatňují na veškeré americké výrobky vstupující na čínské území. Loni hodnota tohoto dovozu činila 143,5 miliardy dolarů, dodala AFP s odvoláním na americkou obchodní komoru.
„V energetice není trh. V energetice je regulovaný socialismus,“ říká ekonom a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. „Volný trh tam podle mého soudu je,“ nesouhlasí Radim Dohnal z Capitalinked.
„Malá progresivita v danění práce je vyrovnaná tím, že nízkopříjmoví platí víc na spotřebě,“ říká Daniel Prokop pro Radiožurnál o tom, že nejchudší pětina obyvatel odvádí státu relativně nejvíce.
„Největší podíl měla Amerika ve vývozech věcí, jako jsou spotřební elektronika, částečně i některé záležitosti souvisící s oblečením,“ komentuje pro Český rozhlas Plus ekonom z CERGE-EI Vilém Semerák.
Členské státy Evropské unie ve středu podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník, informovala Evropská komise.
Vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek očekává vzhledem k nejistotě, kterou do světové ekonomiky vnesl americký prezident Donald Trump, že hypoteční sazby zůstanou stabilní.
Systém daní je v Česku nastaven tak, že více zatěžuje chudé a méně bohaté lidi. Vítězem pomyslné soutěže o nejnižší zdanění jsou podle analýzy společnosti PAQ Research živnostníci - ajťáci či poradci.
USA vybírají 25procentní clo na dovoz aut a k tomu celkově zatíží zboží z Evropské unie 20procentními cly. „Chce udělat něco zajímavého, chce být ve zprávách,“ komentuje Trumpovy kroky ekonom Matějka.
Ukázalo se to v době energetické krize, která vypukla v roce 2022 po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy došlo k přerušení ruských dodávek plynu do Evropy a panovala i nejistota kolem dodávek ropy.
„Jeden z největší problémů je, že USA ztrácejí důvěryhodnost v očích svých obchodních partnerů,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Pavel Mertlík.
„Otázka bezcelní unie s USA by mohla být na stole. Ale na každou dohodu musí být dva,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v rozhovoru pro Radiožurnál.
První část evropských protiopatření na americká cla týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část 15. května.
Jen v USA odepsaly minulý týden akciové trhy téměř šest bilionů dolarů, připomněla agentura Reuters. Japonský akciový index Nikkei 225 v pondělí zahájil obchodování propadem o více než osm procent.
Trump prohlásil, že je ochoten jednat o 25% clech na automobily, pokud země přijdou s „fenomenální nabídkou“. „Myslím, že Evropa nemá nic speciálního, co by mohla USA nabídnout,“ říká Ivan Hodáč.
Smluvní dokumentace s KHNP má podle ředitele elektrárny Dukovany II skupiny ČEZ Petra Závodského přes šest tisíc stran. Ty si teď ČEZ a KHNP vzájemně kontrolují a pak je pošlou ke schválení vládě.