Britský premiér je cholerik a terorizuje podřízené, tvrdí kniha
Britský premiér Gordon Brown údajně terorizoval své podřízené častými výbuchy hněvu. Ve své nové knize, jejíž úryvky o víkendu zveřejnila britská média, to tvrdí novinář Andrew Rawsley.
Gordona Browna kniha vykresluje jako cholerického a hrubého člověka. Premiér na svoji obhajobu řekl, že sice dokáže být v debatách ostřejší, ale nikdy svoje podřízené žádným způsobem nešikanoval.
O předvolební aféře v Británii informuje spolupracovnice Rádia Česko Ivana Kottasová
Podle něj jde pouze o vykonstruovanou kauzu před volbami. Samotné načasování této teorii napovídá. Právě v sobotu totiž Brown spustil kampaň labouristů s názvem Operace protiútok.
Labouristé jsou na tom podle předvolebních průzkumů velmi špatně a nejnovější obvinění je pro ně dalším velkým mínusem. Na druhou stranu je zpráva čerstvá a do voleb, které se musí konat nejpozději na začátku června, ještě zbývá dost času.
Ministři svého premiéra hájí
O britském premiérovi se ví, že je na sebe přísný, pracuje velmi tvrdě a stejné nasazení očekává také od svých podřízených.
Andrew Rawsley opírá svá tvrzení v knize o svědectví anonymních zaměstnanců Downing Street. Novinář nedělníku The Observer například píše, že Gordon Brown je chytal za klopy, smýkal s nimi a křičel na ně.
Premiéra se zastal britský ministr pro obchod a podnikání Peter Mandelson. Podle něj je Brown na své podřízené velmi náročný, ale nikdy je nešikanuje. Sám Mandelson je přitom považován za temnou postavu britské politiky a podle průzkumů nemá velkou důvěru veřejnosti.
Za premiéra se nicméně postavili i ostatní členové kabinetu. Ministr vnitra Alan Johnson prohlásil, že za 17 let spolupráce s Brownem ho nikdy neslyšel zvýšit hlas.
Zaměstnanci prý volali krizovou linku
BBC ale přinesla informace, že někteří lidé z kanceláře premiéra skutečně kontaktovali telefonní linku, která pomáhá obětem šikanování. Vedoucí linky Christine Prattová BBC řekla, že v minulých letech zachytili tři nebo čtyři telefonáty od zaměstnanců, kteří sice nebyli šikanováni, ale vyjádřili určité obavy týkající se chování Gordona Browna.
Premiér se zatím k tomuto výroku nevyjádřil. Jeho straničtí kolegové však hned přešli do ofenzivy. Vedoucí linky kritizují za to, že údajně není jisté, zda telefonáty byly opravdu od zaměstnanců Downing Street, a ptají se, jestli za jejím prohlášením nestojí nějaké postranní zájmy. Prattovou kritizují také za to, že veřejným prohlášením ohrozila důvěru svých klientů.
Labouristé kampaní s názvem Operace protiútok, která začala těsně před vypuknutím kauzy, míří především na své tradiční voliče, jež strana v posledních měsících ztrácí. Ústředními tématy jsou podpora zaměstnanosti, ekonomiky a sociálních jistot.
Hlavní slogan kampaně zní "Budoucnost pro všechny", což je narážka na konzervativce, kterým labouristé vytýkají, že jsou partají vyvolených nejbohatších Britů.