„Máme na místě partnerské místní organizace, které už zjišťují potřeby v daných lokalitách. Zároveň jsou napojeny na komunitní organizace,“ popisuje regionální ředitelka Člověka v tísni pro Asii.
Jak Josef Pazderka s Ondřejem Soukupem v podcastu Na Východ! vysvětlují, některé osobnosti nejsou formálně ve vedení sboru vyjednavačů, zato však disponují velkou neformální mocí.
Společnost v USA není rozdělená jen na dvě protichůdné poloviny. Je tu i třetí skupina, která zastává názor, že je třeba dát novému prezidentovi čas, aby ukázal, co dokáže změnit
Zároveň však americký prezident podotkl, že má s Putinem velmi dobrý vztah, takže se jeho hněv může rychle rozplynout, pokud ruská hlava státu udělá, co je správné.
Bojovníci na frontě teď podle Krupaře sledují geopolitické dění. „Když jsem se jich dřív ptal na velká světová témata, nebo i co se týče ukrajinské politiky, tak nad tím mávli rukou,“ popisuje změnu.
„Jsme naštvaní, že nemůžeme žít tak svobodně jako lidé jinde v Evropě nebo Spojených státech. Je mi osmnáct let a nikdy jsem nezažil jinou vládu,“ říká student z Ankary.
Bez Evropy mír na Ukrajině nebude. „Zelenskyj se bude opírat o garance, které přijdou z Evropy,“ říká sociolog Ivana Gabal. Dále popisuje, jak jednání o míru ovlivňuje Trump i jeho přístup k Putinovi.
Průzkum sympatií vůči USA dělali výzkumníci z IFOP celkem jedenáctkrát od roku 1988 v nepravidelných intervalech. Současných 25 procent je mezi Francouzi nejméně v historii tohoto šetření.
Před prodejnami výrobce elektromobilů Tesla ve Spojených státech i v některých evropských městech v sobotu lidé protestovali proti působení jeho šéfa Elona Muska v administrativě Donalda Trumpa.
„Mnoho oddaných voličů Fideszu nyní mění své stranické preference, protože za současnými rozhodnutími strany nevidí žádnou logiku,“ říká v rozhovor analytik Oszkár Roginer-Hofmeister.
V Argentině zemřel jeden z posledních přeživších ze Schindlerova seznamu, tedy skupiny Židů zachráněných před nacistickým vyhlazením německým podnikatelem Oskarem Schindlerem. Bylo mu 99 let.
Izraelská armáda uvedla, že zahájila pozemní operaci s cílem rozšířit „bezpečnostní zónu“ v jižní části Pásma Gazy. Po celém Izraeli včetně Tel Avivu se v sobotu konají protesty proti izraelské vládě.
Rusko tvrdí, že se zmocnilo dalších tří vesnic na severovýchodě, východě a jihu Ukrajiny. Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že Rusko také v noci na sobotu na Ukrajinu vyslalo více než 170 dronů.
Ekologičtí aktivisté včetně Greenpeace a ruské nezávislé ekologické organizace Ekozaščita vyzývají, aby byly na Rosatom uvaleny sankce za účast v agresi. Západní vlády jim ale zatím nevyšly vstříc.
Přes 1600 mrtvých, stovky zraněných, zřícené domy a poškozené silnice, taková je zatím bilance po pátečním zemětřesení v Myanmaru. Do záchranných akcí by se mohli zapojit i čeští hasiči.
Desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice. Vadí jim zadržení politického soupeře současného prezidenta Recepa Erdogana, Ekrema Imamoglua.
Předchozí bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Představitelé myanmarské vojenské junty se v sobotu obrátili na mezinárodní společenství se žádostí o pomoc.
„Trump se obrací zády ke všemu, co Amerika představuje. Za studené války jsme byli šampióny demokracie. Vidím pohoršené reakce už i od prezidentových příznivců,“ říká americký student.
„Začalo to najímáním sociálně slabších na akce typu podpalování vojenských aut. Ale najmout dítě má větší dopad na společnost,“ popisuje ukrajinistka Víchová.
„Všichni čeští občané, kteří trvale žijí v Myanmaru, jsou v pořádku,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál vedoucí českého zastupitelského úřadu v Rangúnu Petr Starý.
Praha/Bangkok/Neipyijto (Myanmar)||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizováno
Radim Chomič byl v Bangkoku zrovna v době, kdy ho zasáhlo silné zemětřesení. Pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz popisuje, jak silné byly otřesy a co způsobily.