Tuhé mrazy dál sužují Evropu. V New Yorku se situace uklidňuje

Evropa i Spojené státy se potýkají s tuhým zimním počasím. V Německu nevydrželo nápor sněhové pokrývky mnoho střech, některé objekty musela policie uzavřít. Mrazy a sněžení narušily také dopravu. Potíže se zrušenými lety pokračují hlavně v Rusku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské letiště Heathrow bojuje s přívaly sněhu

Britské letiště Heathrow bojuje s přívaly sněhu | Zdroj: ČTK

Například cestující z německého Mnichova do Hamburku strávili dvě hodiny ve vlaku bez proudu. Ve tmě a zimě zůstali uvězněni v rychlovlaku ICE. Po dvou hodinách se přes improvizovaný můstek dostali do jiného vlaku, který dráhy přistavily na vedlejší kolej.

Chaos pak vládne už třetím dnem na moskevských letištích. U většiny letů svítí nápis zrušeno. Rozzuření pasažéři Šeremetěvu dokonce zbili zaměstnance Aeroflotu. Ruský ministr dopravy Igor Levitin prohlásil, že největší letiště v zemi, Domodědovo, mělo při výpadcích proudu raději úplně zavřít.

Ze sněžné bouře se mezitím vzpamatovává americký New York. Cestující, kteří trávili na letištích dlouhé hodiny, se postupně dostávají do letadel a mohou odletět. Ještě ráno bylo oficiálně hlášených čtyři tisíce zrušených letů. Podle upravené celkové bilance ale neodstartovalo od neděle asi sedm tisíc spojů ze všech letišť v severovýchodních Spojených státech.

Bouře se sune na Kanadu

I když už se provoz vrátil k normálu, tak na letištích je pořád mnoho lidí, kteří se v posledních dnech nemohli dostat tam, kam potřebovali. Letadla jsou na mnoha linkách beznadějně zaplněná, cestující musejí hledat alternativní spoje, a to není vždycky snadné nebo dokonce možné. Ještě minimálně několik dnů bude proto zřejmě trvat, než se hlavně letiště z vánic vzpamatují.

Potíže má ale také stále newyorské metro, kterému na otevřených úsecích zamrzají výhybky. Takové sněhové bouře podle meteorologů nezažil například New York od roku 1948 a podle záznamů šlo o jeden z případů nejextrémnějšího zimního počasí, jaké bylo v historii téhle části Ameriky zaznamenané.

Bouře se mezitím přesunula nad východní část Kanady. V provincii Nové Skotsko zůstalo bez proudu sedmadvacet tisíc domácností, v Novém Brunšviku pak na jedenáct tisíc odběratelů. Meteorologové očekávají, že sněžení ještě získá na intenzitě. Na problémy se připravuje také Québec.

Vít Pohanka, David Koubek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme