Nefertiti mohla být pohřbená v hrobce Tutanchamona, tvrdí archeolog

Jedna z největší záhad starého Egypta, kde leží hrobka královny Nefertiti, je prý rozluštěna. Podle britského archeologa by měla být jen několik kroků od místa odpočinku krále Tutanchamona. Objev způsobil rozruch nejen v archeologických kruzích, teorii potvrdí ale až výzkum na místě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeolog Nicholas Reeves zkoumal detailní 3D snímky hrobky krále Tutanchamona a v kamenné stěně objevil dva obrysy, které podle něj dokazují, že tam kdysi byly dveře. Jedny by údajně mohly vést do jakési komory a druhé k hrobce královny Nefertiti.

Podle egyptoložky Jany Mynářové z Českého egyptologického ústavu bude ale tato teorie vyžadovat další podrobné bádání.

„Pokud by se měla nějakým způsobem ověřit pravdivost jeho teorie, bude to vyžadovat výzkum přímo na místě, což nebude úplně jednoduché. Předpokládám, že egyptská strana si toto bude chtít sama pohlídat, protože všechny výzkumy, které tam probíhají, musejí být schváleny ministerstvem pro památky,“ vysvětluje Mynářová.

Pokud by se však Reevesova teorie potvrdila, šlo by podle ní o největší objev v egyptské archeologii 21. století.

Záhady kolem egyptských hrobek

Tutanchamonova hrobka je pro archeology záhadou už od jejího objevení v roce 1922. Její velikost, prostory ani stavba totiž neodpovídají tehdejší klasické hrobce pro egyptského krále.

Odborníci to vysvětlují tak, že Tutanchamon zemřel nečekaně za neznámých okolností a ve velmi mladém věku, v pouhých 19 letech. Egypťané ho proto pohřbili do provizorní hrobky, která mu původně neměla být určena.

Britský archeolog Nicolas Reeves teď ve své studii tvrdí, že řada znaků v hrobce naznačuje, že měla sloužit jako poslední místo odpočinku královny.

Královna Nefertiti, Tutanchamonova nevlastní matka, je považována za jednu z nejkrásnějších a nejmocnějších žen starověkého Egypta. V roce 1912 byla objevena její známá busta, kterou vystavuje muzeum v Berlíně. Místo jejího posledního odpočinku je ale archeologům dosud neznámé.

Britští archeologové zveřejnili už v roce 2003 zprávu, že našli královninu mumii, egyptští odborníci ale nález později zpochybnili.

Údolí králů na západním břehu Nilu oproti starověkému Wésetu, dnešnímu Luxoru, kde se nechávali pohřbívat faraoni Nové říše a kde je také proslulá Tutanchámonova hrobka. | Foto: Jaroslav Beránek

Pavlína Nečásková, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme