Památku generála Heliodora Píky uctila i jeho rodina. Popraven byl před 66 lety
Na generála Heliodora Píku dnes přišly zavzpomínat před jeho pamětní desku v Praze desítky lidí. Je to 66 let, co tohoto československého vojáka a legionáře popravil komunistický režim. Rodák z Opavska se stal obětí vykonstruovaného procesu.
Během pietní vzpomínky promluvil třeba Otakar Vinklář z vojenské sekce Konfederace politických vězňů. O Heliodorovi Píkovi mluvil jako o vynikajícím vlastenci, vojákovi a diplomatovi:
„Příčinou jeho vraždy byla nenávist komunistů. Obavy ze svědka, který věděl mnoho o jejich zločinech.“
Věnce k pamětní desce na budově Generálního štábu armády přinesli i zástupci rodiny legionáře. Mezi nimi i jeho neteř Alexandra Šmířáková.
„Tehdy jsem studovala na pedagogické škole. V rozhlase byla zpráva o tom, že generál Píka bude popraven provazem. Paní ředitelka mi říkala: Píková, my s vámi cítíme," vzpomíná Šmířáková.
Na pietní akci k uctění Heliodora Píky před budovou Generálního štábu v pražských Dejvicích natáčela Veronika Hlaváčová
Soudní proces s Heliodorem Píkou, který skončil 21. června 1949 jeho popravou ve věznici v Plzni - Borech, měl dopady i na celou jeho rodinu.
„Nás bylo šest dětí a všechny jsme měly studovat. Tatínka ale vyhodili z práce, finančního úřadu, já skončila na pedagogické škole, bratra vyhodili z gymnázia a nesměl studovat,“ říká Šmířáková.
Bratr 82leté Alexandry, Karel Píka, na vysokou školu nemohl. Na svého strýce je ale pyšný: „Byl jsem nejdříve na praxi a pak jsem šel do zemědělské školy. Dělal jsem agronoma na traktorové stanici.“
Věnec k pamětní desce armádního generála Heliodora Píky přinesl vedle rodiny a politiků také zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Baloun. Píku oceňuje jako vojáka i člověka:
„Dokázal vzdorovat nejen vojenskému nebezpečí, ale i režimu. A jako občan se postavit za svoji pravdu. To je to největší, co si z něj dnes můžeme vzít.“
Proces s Heliodorem Píkou vojenský soud znovu otevřel 20 let po jeho popravě. Rozhodl, že pro obvinění neexistují žádné důkazy. Píku tak zprostil viny.