V Praze se rozezní hudba historických slohů
Slavnostním koncertem v pražském Rudolfinu začínají letní slavnosti staré hudby. Během večera vystoupí mimo jiné italský fagotista Sergio Azzolini, kterého budou doprovázet i hudebníci z českého souboru Collegium Marianum. Na zahájení vybrali pořadatelé skladby dosud málo známého českého skladatele Františka Jiránka.
Trvalo dlouho, než se badatelům povedlo zrekonstruovat jeho životní pouť, která začala na sklonku 17. století v Lomnici nad Popelkou. Po dlouhých letech se podařilo také zkompletovat větší část jeho díla, která byla omylem připisována skladatelovu jmenovci Antonínu Jiránkovi.
„Je opravdu výjimečné, aby se po 200 letech stalo, že máme jak hudbu, tak i informace o skladateli,“ říká muzikolog Václav Kapsa. Právě na Jiránkových skladbách se dá podle jeho názoru doložit i to, jak vysokou úroveň měli hudebníci působící v barokních Čechách.
„Jednak je to skvělá hudba, jsou to instrumentální koncerty, sólové koncerty, které upomínají na Antonia Vivaldiho, zároveň ale ukazují další stylový vývoj,“ vysvětlil Kapsa.
Zrození virtuozity
Podle ředitelky festivalu Markéty Semerádové může stará hudba rozhodně oslovit i současné publikum.
„Vždycky se ukazuje, že ve staré hudbě je široké spektrum věcí, které jsou nám skryty, a v tomto má festival velký přínos, aby ukázal posluchačům, co je na staré hudbě zajímavé a že tato hudba není nic muzeálního, ale dokáže být stále živá,“ řekla Semerádová.
Letošní ročník má v podtitulu téma zrození virtuozity. Podle dramaturgyně přehlídky a zároveň vynikající hráčky na příčnou flétnu Jany Semerádové ale nejde jen o brilantní technické provedení skladeb.
„Půjde o virtuózy v barokním slova smyslu, kteří dokáží na koncertech interpretovat partituru dané hudební epochy tak, že i laici si koncert zapamatují a možná ji budou poslouchat i doma,“ věří Semerádová.
Nezvyklé hudební vyjádření i nástroje
Nejzajímavějším koncertem by mohl byt pro diváky podle dramaturgyně koncert Il Canto d´Orfeo. „Je pro ty, kteří by chtěli vidět, jak vypadal populární barokní zpěvák v 17. století. Zpívat bude belgický zpěvák Jan van Elsacker, a to takovým způsobem, jako by interpretoval dnešní populární písničku. Bude deklamovat, vyprávět text, rozezpívá každou emoci,“ popisuje Semerádová.
Interpreti budou hrát na kopie hudebních nástrojů, ale také originály. Své kouzlo by mohl mít pro diváky například clavichord. Hrát na něj bude maďarský cembalista a pianista Miklós Spányi.
„Tento nástroj zní na první poslech velmi tiše. Má ale dynamiku a dokáže nás vtáhnout do svého niterného světa. Můžeme se i těšit, že nám ke clavichordu Miklós před vystoupením něco řekne. Na našich koncertech bývá zvykem, že umělec naváže kontakt se svým publikem i slovně,“ vysvětluje dramaturgyně.
Letní slavnosti staré hudby se letos konají již po jedenácté. Jde o jediný festival hudby historických slohů v Praze a ve středních Čechách. Součástí hudební přehlídky jsou dobové kostýmy, choreografie a rétorika.
Neméně atraktivní jsou i místa, kde se bude hrát. Letohrádek Hvězda nebo zámek Trója dodávají koncertům nezaměnitelnou atmosféru.