Podpis smlouvy START v Praze je 'symbolickým gestem'

Praha se připravuje na přijetí hned několika vrcholných politiků. Vedle hlavních aktérů podpisu rusko-americké odzbrojovací smlouvy START, tedy prezidentů Baracka Obamy a Dmitrije Medvěděva, přivítá česká metropole řadu dalších státníků z Maďarska, Polska a Rumunska. Mohli by se objevit také zástupci Slovenska, Bulharska, Slovinska, Chorvatska a pobaltských států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv. | Foto: AFP

Podle politologa Jiřího Peheho si Obama pro podpis smlouvy vybral Prahu hlavně ze symbolických důvodů: „Symbolika se týká projevu, který Obama před rokem udělal v Praze a v němž slíbil jaderné odzbrojení. Jakkoliv je tento slib nereálný, tak si myslím, že pro Obamu je důležité, aby právě v Praze podepsal tuto dohodu, protože poprvé v Praze nastínil svou vizi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Baracka Obamy a Dmitrije Medvěděva mluvil na Rádiu Česko politolog Jiří Pehe.

Pehe si zároveň myslí, že Rusové nechali Američanům ve výběru místa volnou ruku: „Kdyby do toho Rusové více mluvili, tak by byl vybrán nějaký neutrální stát, který není součástí žádné vojenské aliance, například některý s evropských neutrálních států jako je Švédsko nebo Rakousko. Pro Rusy by také bylo symboličtější podepsat smlouvu na Ukrajině.“

„Rozhodně si myslím, že do toho Rusové moc nezasahovali, protože pro Obamu bylo důležité, aby smlouva byla podepsána ze symbolických důvodů v Praze,“ dodává politolog.

Smlouva START bude zveřejněna až po svém podpisu, a to do konce dubna. Podle Peheho je smlouva výsledkem složitých vyjednávání a každá země z ní vytěží něco jiného: „Pro Američany je to naplnění nějaké strategické vize, kterou nastínil Obama, a je to jakési splnění slibu z jeho strany. Pro Rusy to je naopak výhodná záležitost, protože ruský jaderný arzenál je zastaralý a je velmi nákladné ho udržovat. Takže Rusové se asi rádi zbaví určitého počtu jaderných zbraní, které jenom stěží dokáží modernizovat nebo udržovat v provozu.“

Američané také chtějí s Rusy spolupracovat na protiraketové obraně

Plán na vybudování americké protiraketové obrany v Česku a Polsku, který krachl, by nakonec mohl nahradil projekt, který má být ochranou proti jadernému Íránu. Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogh Rasmussena by se do něj mohlo zapojit i Rusko. Budování společné protiraketové obrany by podle něj mohlo být pokračováním dobrých vztahů.

„Potřebujeme protiraketový systém zahrnující nejen všechny členské země Aliance, ale také Rusko. Potřebujeme tedy jednu bezpečnostní střechu, kterou společně postavíme, budeme ji podporovat a také společně řídit. Jeden zastřešující systém, který nás bude chránit všechny,“ řekl Rasmussen.

Podle Peheho by tato spolupráce byla pro středo a východoevropský region výhodná: „Pokud by byl tento systém opět založen na vyloučení Ruska, tak opět dojde k podobné konfrontaci, kterou jsme zažili loni okolo amerického radaru. Zahrnou Rusko by bylo dobré už jenom z politických nebo strategických důvodů.“

„Ono je to ale asi účelné i z vojenských důvodů, protože pokud má být tento systém zaměřen především proti zemím středního východu, tak pro členské země NATO v Evropě by bylo skutečně lepší, kdyby do tohoto systému bylo zahrnuto i ruské území a některé ty komponenty byly umístěny na území Ruska,“ vysvětluje Politolog.

Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme