Šéfem představenstva pražského dopravního podniku je David Vodrážka
Předsedou představenstva pražského dopravního podniku byl dnes zvolen první místopředseda ODS David Vodrážka. Generálním ředitelem i nadále zůstává Martin Dvořák, představenstvo podniku mu ale výrazně omezilo pravomoci.
Bez souhlasu představenstva smí nově podepisovat jen smlouvy v hodnotě do jednoho milionu korun. Podle ekonomického komentátora Českého rozhlasu Miroslava Motejlka je to jasné vyjádření nedůvěry vůči práci Martina Dvořáka a povode to časem k tomu, že sám odstoupí.
Současnou situaci ve vedení pražského dopravního podniku popsal ekonomický komentátor Českého rozhlasu Miroslav Motejlek.
David Vodrážka chce v nové funkci hlavně zprůhlednit chod dopravního podniku: „Zejména v oblasti té ekonomiky, to znamená, aby dopravní podnik nebyl tolik závislý na financích z hlavního města. A druhá věc: chci se ještě více podívat na fungování dopravního podniku v oblasti veřejných zakázek, protože tam byly v minulosti některé nejasnosti, které byly publikovány v médiích, takže i to by se určitě mělo do budoucna zlepšit,“ řekl nový předseda představenstva pražského dopravního podniku.
Zvolení Vodrážky se nelíbí opozici
Se zvolením Vodrážky ale nesouhlasí opoziční zastupitelka Petra Kolínská ze Strany zelených. Podle ní je nepřípustné, aby dopravní podnik vedl vrcholný politik: „To, že se David Vodrážka stal předsedou představenstva, je absurdní, protože představa, že by tak velký podnik jako je například ČEZ, kde je předsedou představenstva Martin Roman, byl například Topolánek, tak všichni pochopí, že něco není v pořádku.“
„Politici do vedení tak velkých podniků, jako je dopravní podnik, nepatří. Maximálně patří do dozorčí rady. Je to spíš změna k horšímu,“ myslí si Kolínská.
Podle ekonomického komentátora Českého rozhlasu Miroslava Motejlka ale není jiná možnost: „Praha má nějaké majetky a v Praze je běžné, že politici jsou v těchto orgánech. Na druhou stranu koho jiného tam dát? Kdyby se tam dali úředníci, tak to bude vypadat podobně. Najít profesionály nebude jednoduché.“ Podle Motejlka je tak David Vodrážka rozumným řešením.
Podle Paroubka jde o klientelismus
Se zvolením Vodrážky do čela představenstva ale nesouhlasí ani sociální demokracie. Podle Jiřího Paroubka jde o příklad klientelismu: „Není příklad většího klientelismu a arogance nežli dva měsíce před volbami, když se první místopředseda ODS stane předsedou představenstva největší korporace, která snad v Praze je. To je podobné, jako kdybych si pro sebe dva měsíce před volbami jako předseda strany, která má nejvyšší volební preference, u Jana Fischer nárokoval funkci předsedy představenstva ČEZu.“
Místopředsedy představenstva dopravního podniku se stali první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS) a zastupitel Antonín Weinert (ČSSD).