Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Miliardy ze sociálního pojištění zřejmě zůstanou státu

Stát zřejmě nebude muset vracet firmám miliardy kvůli chybě v zákoně o sociálním pojištění. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v případu firmy Ježek software.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto)

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Společnost jako první na chybu poukázala a odmítla pojistné platit. Nejvyšší správní soud dnes ale zrušil průlomový rozsudek libereckého krajského soudu, podle kterého Ježek software peníze doplácet nemusel a věc vrátil k novému posouzení. Případ se tak znovu vrátí do Liberce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ chyby v zákoně o sociálním pojištění sleduje redaktor Martin Drtina

"Vyměřovací základ zaměstnavatelů nepředstavoval samostatně definovatelný pojem, ale mohl se odvozovat jen z vyměřovacího základu zaměstnance. Dospěli jsme tak k závěru, že ze zákona pro období od 1.1. do 30.6 2007 přes to, že tam nebyla výslovná definice vyměřovacího základu, šlo tento pojem dovodit," odůvodnila verdikt předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu, Marie Turková.

Krajský soud by měl podle ní postupovat v souladu s právním názorem Nejvyššího správního soudu. "Pokud by tomu tak bylo, může žalobce ještě podat ústavní stížnost. Je tedy možné, že řízení bude pokračovat dál, záleží na žalobci," řekla Turková. Společnost Ježek software o tom uvažuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Verdikt odůvodnila předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Turková.

"Ta argumentace není taková, aby mě přesvědčila o tom, že jsme postupovali nesprávně a v rozporu se zákonem. Myslím si, že budeme uvažovat o nějakých opravných prostředcích, pokud by nám krajský soud nedal zapravdu," řekl jednatel společnosti Tomáš Ježek.

Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy může za problém špatná práce českých zákonodárců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda sdružení podnikatelů Bedřich Danda v odpoledních Ozvěnách dne

"Stav právního řádu je obecně znám, někteří říkají, že je žalostný a pak působí tyto potíže. Je otázka k zamyšlení, jestli by neměla přijít nějaká zásadní změna, protože kvalita právního řádu se velice zhoršuje," uvedl Baxa.

Předsedu sdružení podnikatelů Bedřicha Dandu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nepřekvapilo. "V právním státě by se to ale nemělo dít. Tohle jsou jen zatáčky právníků," prohlásil Danda.

Firmy už teď podle něj neuspějí. "Stát je mocný hráč a právní systém to bude dělat tak, aby to stát zaplatit nemusel. Je hezké, že se o tom alespoň bavíme, možná to za dvacet, třicet let bude vypadat lépe," uzavřel předsedu sdružení podnikatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vrácení pojistného chtěla žádat i společnost Isolit-Bravo Kvido Štěpánka

Podobnou cestou jako Ježek software chtěla jít mimo jiné i společnost Isolit-Bravo. "Jediný důvod, proč jsme žádali o vrácení pojistného byl ten, že jsme se obávali toho, že někdo o to požádá, pojistné se mu vrátí a potom to stát bude vymáhat od všech paušálně," řekl majitel firmy Kvido Štěpánek.

Zároveň přiznal, že příslušná definice v zákoně byla i když ne na místě, kde se očekávala. "Rozhodně se z toho dalo odvodit, jak se mí pojištění platit a kolik se má platit. O tom svědčí i to, že každý pojištění platil a nikdo nevolal přijeďte mi pomoct, já nevím, jak to mám vypočítat," dodal Štěpánek.

Vláda by vrácení peněz nepřipustila

Ze zákona omylem vypadla pasáž, která definuje vyměřovací základ pojistného. V první polovině roku 2007 tak nebylo zcela jasné, jak vysoké pojistné bude. Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale vyměřovací základ vyplýval z kontextu.

Drtivá většina firem chybu nezaznamenala a pojistné běžným způsobem zaplatila. Českolipská firma Ježek software ale pojistné s odkazem na chybu odmítla uhradit. Stát pak začal pojistné vymáhat soudně. Krajský soud v Ústí nad Labem dal ale průlomovým rozsudkem firmě za pravdu.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka se za chybu v zákoně podnikatelům omluvil a apeloval na podniky, aby o vracení pojistného nežádaly. Vláda podle něj byla v případě pro stát nepříznivého rozhodnutí připravena vybrat vrácené pojistné zpět.

Igor Maňour, Zuzana Kopuletá, Martin Drtina, Veronika Sedláčková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme