Rada ústavu pro studium totalit zrušila mimořádné jednání o Pernesovi
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů zrušila dnešní mimořádné jednání. Nebyla totiž usnášeníschopná. Čtyři členové ze sedmičlenné rady se z dnešního jednání omluvili. Rada měla přitom řešit personální změny, které zavedl nový ředitel Jiří Pernes hned po nástupu do funkce.
Rada se znovu sejde až na svém řádném zasedaní 29. dubna. Potvrdil to její místopředseda Patrik Benda.
“Nikdo z omluvených skutečně nedorazil, to znamená, že jsme jednání fakticky ani zahájit nemohli, protože podle jednacího řádu nás musí být aspoň nadpoloviční většina. Rozešli jsme se s tím, že navržené body navrhneme na řádné jednání,“ uvedl Benda.
Jmenování Jiřího Pernese do funkce šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů stále provázejí spory. Odpůrci i stoupenci nového ředitele zorganizovali několik petic.
Napjatá atmosféra provázela v úterý i veřejné slyšení petičního výboru Senátu k petici za zrušení výsledku řízení, v němž byl vybrán Pernes, a vypsání nové soutěže. Při dvouhodinové debatě se u mikrofonu před zaplněným Zaháňským salonkem vystřídalo více než 20 řečníků.
Historik Jiří Pernes se ujal řízení ústavu začátkem dubna, ve funkci vystřídal Pavla Žáčka. K Pernesově jmenování došlo až poté, co rada změnila jednací řád. Předsedkyně rady Naděžda Kavalírová totiž odmítla jmenování nového šéfa podepsat.
Kritikům Pernese vadí, že za komunistického režimu chodil na Večerní universitu marxismu-leninismu a neuvedl to v životopise. Zpochybňují i autorství jeho knihy o protektorátním ministrovi Emanuelu Moravcovi. To Pernes kategoricky odmítá a zvažuje žalobu.
Z vědecké rady ústavu už odstoupili disident, spisovatel a diplomat Jiří Gruša a vojenský historik Eduard Stehlík. Gruša například na adresu Jiřího Pernese řekl, že „představujete byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná.“