Rodiče dětí 'ze zkumavky' se sešli v Praze, zájem o umělé oplodnění roste
Přes 600 dětí, které přišly na svět díky umělému oplodnění, se sešlo v Praze. Pravidelnou akci pořádá jedno z center asistované reprodukce už skoro 20 let. O umělé oplodnění je v Česku stále větší zájem. Jeho úspěšnost je zhruba 30 procent.
„Starší bude 6 let, jmenuje se Elen. Mladší budou v březnu 3 roky a jmenuje se Gabriela. Až zjistí, jak se dělají děti, tak jim vysvětlíme, jak vznikly ony,“ představuje své dvě dcery Stanislav Kutil.
Lékaři mu řekli, že má málo pohyblivé spermie. Jeho žena Věra podobné setkání s ostatními rodiči vítá.
„Člověk najednou vidí, kolik lidí má takovéto problémy nebo muselo vyhledat pomoc. Je to celkem rozšířené. Není to takové tabu, jaké to bývalo,“ hodnotí paní Věra.
Rodiče dětí ‚ze zkumavky‘ se sešli v Praze. Akci pořádá jedno z center asistované reprodukce téměř 20 let. Natáčela Veronika Hlaváčová
Ročně se v Česku narodí přes sto tisíc dětí, z toho tři až čtyři tisíce díky umělému oplodnění. Za sebou ho mají i páry, kterým lékaři žádný zdravotní problém nezjistili. Je to případ i Záveských z Děčínska, kteří mají 12letá dvojčata.
„Dva až tři roky snažení. V první fázi to byl šok, že budeme mít dvojčata. Holkám občas říkáme mrazíci. Vysvětlujeme jim, že embrya byla nějakou dobu uchovaná v mrazáku,“ vysvětluje manžel a jeho partnerka dodává:
„Nebylo nám řečeno, proč to nejde přirozenou cestou. Oba jsme v pořádku, ale nešlo nám to dohromady.“
U početí musejí často asistovat lékaři. Ročně je 'ze zkumavky' zhruba každé třicáté dítě
Číst článek
Zdravotní sestra z pražského Centra asistované reprodukce Markéta Brandani tuto praxi potvrzuje. Podle ní jde o takzvanou idiopatickou sterilitu.
„Nikdy se nepřijde na to, jaká je příčina. Někdy je to problém takzvaně v hlavě. Říkám, psychika a hlava, to je někdy podpora,“ vysvětluje Brandani.
Některé páry podstoupily při prvním dítěti umělé oplodnění. Druhého potomka se jim už ale podařilo počít přirozenou cestou.
Primář centra Jaroslav Hulvert přispěl k narození už šesti tisíc dětí. Stejně jako embryologové a další personál zařízení se s nimi rád osobně setká.
„Je to příjemné, protože když každý den pracujete s neplodnými páry, tak je to psychicky náročné. Tady se setkáme s lidmi, u kterých se to podařilo. Je to i trochu signál neplodným párům, že se to daří, aby nevzdávali své úsilí a snažili se dál,“ uzavírá Hulvert.