Londýnská galerie Tate Modern slaví výročí. Ukázala i česká díla

V Londýně začínají oslavy desátého výročí vzniku britské národní galerie moderního umění Tate Modern. V této prestižní galerii vystavovali pouze dva Češi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnská galerie Tate Modern slaví své desáté narozeniny

Londýnská galerie Tate Modern slaví své desáté narozeniny | Foto: Jaroslav Beránek

Jedním z nich je výtvarnice Kateřina Šedá. Paradoxně však o vystavovaání v prestižní galerii nijak neusilovala.

„Kurátorka mi zavolal s tím, že, že přijede do Prahy a chce se se mnou setkat a nabídnout mi výstavu. No a přijela a nabídla mi ji. Asi je to tak, že kdo nic nechce, dostane nakonec všechno. Alespoň u mě. O žádné velké výstavy jsem neusilovala a v podstatě za poslední tři roky jsem se zúčastnila všech největších přehlídek na světě,“ popsala svoji cestu do Tate Modern Kateřina Šedá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Šedá hovoří o tom, jak se dostala do londýnské galerie Tate Modern

V minulosti již vystavoval v britské národní galerii moderního umění performer a pedagog AVU Jiří Kovanda.

S ním však necítí Šedá velké umělecké pouto

„Taky se v jeho tvorbě objevuje normálnost nebo obyčejnost. Myslím, že jsme si v určitých věcech na první pohled blízcí, ale já mám podle mě daleko blíž třeba k Danielu Kokoljovi, což byl můj pedagog. Když se člověk podívá na jeho tvorbu, tak mu to může připadat postavené nahlavu, protože je malíř. Ale já si připadám daleko blíž k němu,“ řekla česká výtvarnice.

„Mám daleko větší ambici než Jiří Kovanda něco změnit. On se spíš snaží na nějaké věci ukázat, něco demonstrovat. Rozdíl je i v rozměru. Dělám věci dlouhou dobu, dělám velké projekty, kdežto on dělá takové drobnosti jednoduchou cestou.,“ dokreslila rozdíl v tvorbě.

Liverpool odmítla

Kateřina Šedá dostala lákavou nabídku i z liverpoolské galerie. Tu však odmítla.

„Problém byl v tom, že jakmile děláte něco o sociálních tématech, přijedete do Liverpoolu a oni řeknou: ´Udělejte něco o Liverpoolu´ . Byl tam bezvadný kurátor. Vzal mě do auta, jezdil se mnou kolem města a večer se mě ptal, jestli už má nějaký nápad. Řekal jsem, že takhle prostě nepracuju,“ vysvětlila Šedá.

V Londýně se setkla se zcela opačným přístupem.

„V Tate Modern řekli: ´Dělej si, co chceš.´ Podobné to bylo v Berlíně. Věnuju se třeba nějakému tématu, pak se mi ozvou z výstavy a zeptají se, na čem zrovna dělám, a jestli by to mohli vystavit. Já jim to tam pak automaticky dám,“ doplnila umělkyně.

V minulosti měla česká výtvarnice dokonce období, kdy přestala vystavovat.

„Byla jsem přesvědčená, že galerie není místo, kde bych chtěla svá díla ukazovat. A o tom jsem přesvědčená do dneška. Výstava je pro mě kompromis, ke kterému jsem se odhodlala z mnoha důvodů. Víc mě uspokojí, když je moje řešení třeba v novinách nebo časopisech,“ dodala Šedá.

Zuzana Vlčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme