Dakarský deník 5 – jak se krotí fanoušci na Dakaru?

4. leden 2011

Jestli je už něčím rallye Dakar v Jižní Americe za tři ročníky proslulá, tak jsou to nadšení místní fanoušci. Statisíce z nich si nechtějí nechat slavnou soutěž ujít a chtějí být v těsné blízkosti závodních strojů. Jenže to může být nebezpečné nejen pro ně.

Rallye Dakar už v historii poznala oběti z řad diváků. Za devětadvacet let závodu v Africe jich bylo víc než dost. Většinou šlo o domorodce, kteří si neuměli představit, jak rychlé a nebezpečné jsou soutěžní stroje. V Jižní Americe jde o jiný případ.

Argentinci i Chilané dakarský závod milují a vědí, že neopatrnost může v tomto případě znamenat i smrt. Spoustě z nich je to však jedno, protože chtějí být co nejblíž závodu. Není výjimkou, když se věší na nákladní auta, která se na přejezdu rozjíždějí a chtějí stát tam, kde nejlíp uvidí. Co na tom, že jde o místo, kam by mohlo ze zatáčky vylétnout auto nebo motorka.

Jako zdvižený prst ční událost z první měřené etapy loňského ročníku, při které do diváků stojících blízko trati najel soutěžní vůz a několik jich zranil. Nejhůře dopadla osmadvacetiletá Argentinka, která při převozu vrtulníkem do nemocnice zemřela. Ta se stala celkově 24. obětí slavného pouštního závodu mezi diváky a novináři.

Pořadatelé letos dělají, co mohou, aby zvýšili bezpečnost závodu. Vytvořili 60 vyznačených zón pro diváky, na které bude v průběhu rallye dohlížet 25 tisíc argentinských i chilských policistů a strážníků. Sedm helikoptér sleduje z výšky pohyb fanoušků, 45 vozidel pořadatelů a bezpečnostních služeb potom monitoruje situaci ze země.

Ve zdejších čtyřiceti rádiích bude postupně odvysíláno dva tisíce spotů, ve kterých jsou fanoušci varováni před rizikovým chováním na trati, a navíc se jim do rukou dostane 350 tisíc letáků se stejným sdělením. Snad to na horkokrevné Argentince a Chilany bude stačit.

autor: jař
Spustit audio