Dehydratace za volantem je nebezpečná

14. červen 2011

Dlouhá cesta na dovolenou, která zanedlouho čeká nejednoho z nás, má svá úskalí. V autě strávíme hodiny a hodiny, a to i na cestě bez zbytečných kolon, které tuto dobu leckdy prodlouží. A tak je třeba být připraven. Jenže, zatímco o hladu vydržíme i měsíc, žízní můžeme umřít do několika dnů. A dehydratace je leckdy záležitostí desítek minut. Stačí nedodržovat pitný režim a závažný zdravotní problém je na světě. V případě řidičů pak může jít doslova o život. Turistické informace jsme připravili ve spolupráci s ÚAMK.

Zrádné je to, že dehydratace přichází nenápadně. Nevaruje. „Člověk nepozná, že je unavený a měl by se napít. Ve chvíli, kdy nás bolí hlava, je už pozdě, protože se jedná o vysoký stupeň dehydratace, ale do té doby nás nic nebolí. Proto musíme pít pravidelně. Po čtyřech hodinách bychom měli vypít minimálně litr tekutin,“ upozorňuje Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Pro řidiče je dehydratace o to zrádnější, že vykonávají činnost, která vyžaduje soustředění a pozornost. „Při dehydrataci dochází ke změnám psychiky, především pozornosti, k prodloužení reakční doby nebo ztrátě koncentrace,“ varuje doktor Jaroslav Větvička a Pavel Suchánek to potvrzuje: „Člověk je schopen přehlédnout nebezpečnou situaci a potom se dostat do problémů. Vhodné je se napít každou půl hodinu, jinak když je řidič za volantem tři nebo čtyři hodiny, měl by vypít minimálně 1,5 litru tekutin.“

Značné riziko dehydratace hrozí na dlouhých cestách v létě dětem. Může za to i poměr těla a hlavy a vyšší podíl vody v organismu. „Doba, během které může dojít u dětí k dehydrataci, je velmi krátká. Musíme dbát na časté doplňování tekutin, proto je základem mít jich v autě dostatek. Dále je důležité odvětrávání auta, aby se dítě nepřehřálo. Vhodné jsou také častější zastávky, kdy se dítě může proběhnout a provětrat.“

Ovšem ani dospělí by ji neměli podceňovat, ono řízení může být zábavou, ale aniž si to uvědomujeme, pořád vykonáváme nějakou činnost. „Řízení je činnost jako každá jiná. Organismus potřebuje získávat energii pro fungování svého těla, přičemž vedlejším produktem je teplo. Proto se neustále neznatelně potíme, a to i když řídíme v suchém prostředí, kdy se organismus vysouší mnohem rychleji.“

Můžeme aplikovat jednoduchou poučku: nechce-li se nám na záchod déle než 1,5 nebo 2 hodiny, pak nedodržujeme pitný režim a hrozí dehydratace. A teď je tady otázka: co pít? „Základním nápojem by měla být voda, a to v jakékoliv formě. Je jedno, zda perlivá, neperlivá, vlažná nebo ledová. Záleží na chuti každého z nás,“ uzavírá Suchánek.

Naopak tolik oblíbená káva nebo kokakolové nápoje dehydratují. Vhodnější jsou ovocné džusy, když už nám obyčejná voda nechutná. Takže nezapomeňte. Ač to může znít někomu paradoxně, kdo nepije, bourá.

autor: pgj
Spustit audio