Do centra Vídně se autem raději nepouštějte
Prázdniny se chýlí ke konci, ale možná stále ještě přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi na nějaký výlet, možná i trochu delší. Co byste řekli třeba cestě do Vídně? V seriálu Radiožurnálu Autem po Evropě vám naše zpravodajka Marie Woodhamsová tentokrát poradí, jak se dá v rakouské metropoli velmi výhodně pohybovat.
„Jakému dopravnímu prostředku dát k cestě do Vídně přednost? Jsou dvě možnosti, vlakem nebo autem. Vlakem to není špatné, ale z vlastní zkušenosti vím, že rodinky vyjíždějí hlavně autem, protože je to pohodlné. Člověk si s sebou může nabalit věci, které třeba ani nepotřebuje, ale pro každý případ je má po ruce. Pohodlné je to však jen za předpokladu, že se auta včas a bez problému zbavíme. Jinak bychom neustálým hledáním místa k zaparkování ztratili spoustu času a taky za parkování utratili hodně peněz.“
To je pravda, o parkovací místo se musí bojovat v každém hlavním městě. Kde se tedy dá ve Vídni nejlépe parkovat?
„Na takzvaných sběrných parkovištích Park & Ride, která jsou na hlavních příjezdových cestách do města. Jsou z dálky viditelná, označená velkými písmeny P+R a u nich je všude také stanice veřejné hromadné dopravy, buď metra, nebo takzvané rychlé dráhy. Takže auto se dá elegantně odložit, sednout do metra a za pár – řekněme tak sedm, osm – minut je člověk úplně v centru Vídně, což je ideální. Výborné je také to, že parkoviště jsou otevřená nepřetržitě, takže si auto můžeme vyzvednout kdykoliv. A to nejdůležitější: skutečně to skoro nic nestojí. Za celý den se zaplatí pouze 3 eura, a pokud bychom tam parkovali týden, zaplatíme jenom 14 eur.“
Takže taková nejvhodnější kombinace pro rodinu s dětmi je využít auto a potom veřejnou dopravu. Je složité vyznat se ve vídeňské hromadné dopravě?
„Ne, vůbec ne. Veřejná doprava ve Vídni patří k nejlepším v Evropě. Jako v jediné metropoli tu mohou teď o prázdninách jezdit děti do patnácti let zdarma. Děti ze všech evropských zemí, tedy i z Česka. Výhodu mají také senioři, i ti naši. Mohou si koupit zlevněné jízdenky. Musejí mít ovšem u sebe v případě kontroly, ne při nákupu, jakýkoliv platný průkaz s datem narození. Nárok na slevu mají ve Vídni ženy od šedesáti let a muži od pětašedesáti, což je asi trošku jinak než u nás. Průkazku musejí mít i školáci, aby prokázali svůj věk.
Jinak si každý může koupit výhodné jízdenky, kterých je opravdu nepřeberné množství nabídek podle délky pobytu turistů. Například osmidenní je pro osm libovolných dní, dá se využít také třeba na dva dny pro čtyřčlennou rodinu a platí vždycky až do jedné hodiny po půlnoci. S touto jízdenkou je skutečně požitek jezdit, člověk nemusí hlídat ani čas ani směr jízdy.
Všechny jízdenky jsou stejné a platí do metra, autobusu i tramvaje. Takže je jedno, jakou jízdenku koupíme, můžeme ji všude použít. Krásné výlety jsou například na okraje Vídně, které bývaly obcemi nebo vesnicemi. Třeba do vinařské oblasti Grinzing, a pak si vyjet nahoru autobusem na Kahlenberg, odkud vidíme celou Vídeň jako na dlani.“
Turistické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK. |