Gospel až na dřeň
Gospel (až) na dřeň – tak se jmenuje workshop, na kterém se už od včerejška učí zájemci o gospelovou hudbu osm nových písní. Ty pak předvedou zítra na benefičním koncertu, který se bude konat od osmnácti hodin v kostele Evangelické církve metodistické Maranatha v Husově ulici v Plzni. Výtěžek koncertu je určen na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně.
Gospelových souborů je v naší republice asi dvanáct. Zpívají v nich příznivci hudby, která má ve svém názvu slovo evangelium – gospel. Původně se jednalo o černošskou hudbu určenou pro bohoslužby, kterou si však oblíbili i běloši a v posledních desetiletích ji zpívají i Evropané.
U nás se začala šířit po Sametové revoluci. Každoroční workshopy pořádané sdružením Gospel Train umožňují dirigentům i zpěvákům rozšířit repertoár písní.
Jak probíhá letos? Odpovídá pořadatelka Alena Dobrovolná.
„Je to vlastně workshop se dvěma černošskými dirigenty, kde se účastníci mohou naučit zhruba osm písniček a s těmi potom společně se sborem Touch of Gospel vystoupí na závěrečném koncertě v Evangelické církvi metodistické v kostele Maranatha. Celé to vedou dva černošští dirigenti, jak už jsem řekla. Ti jsou z Londýna – pastor jednoho z černošských londýnských kostelů David Daniel, druhá je lektorka Tula Lynch, taky z Londýna.“
Gospelová hudba je sice svým zaměřením i obsahem křesťanská, ovšem v souborech zpívají jak lidé věřící, tak i ti, kteří se sami ke křesťanství nehlásí. Podmínkou je mít tuhle muziku rád a dokázat se jí poddat.
„Gospel je velká otevřenost a emocionalita. To, co nám třeba v Česku chybí: že vyjádříme city. A v gospelu to potřebuje udělat a je to důležitá součást. To znamená, že si člověk řekne, že použije ty svoje ruce na tleskání a že se pohne u zpívání a že se taky emocionálně otevře, takže bude ochoten vyjádřit i něco z toho, co si normálně schovává.“
V České republice zatím není žádná církev, kde by se gospelová hudba běžně provozovala, ale už se objevují gospelové bohoslužby, které čas od času někde nějací nadšenci v církvi zorganizují. Mimo to je možno gospel slyšet i na koncertech. Jak bude probíhat ten zítřejší v Plzni?
„Koncert zahájí sbor Touch of Gospel, ten udělá takovou jakoby předkapelu, zazpívá asi pět písniček, no a potom si přizveme účastníky workshopu, kteří se k nám přidají na dalších osm písniček, které se budou učit během toho workshopu.“
Říká Alena Dobrovolná ze sdružení Gospel Train. Koncert je jako vždy benefiční – v uplynulých letech se při koncertech nazvaných Gospel až na dřeň vybralo pro Nadaci Kostní dřeně 100 000 korun. I to je gospel, tedy dobrá zpráva neboli evangelium.