Obrazce na planině Nazca v ohrožení a málo hladová černá díra

13. duben 2013

Japonské pokusy o čtení snů, příliš mnoho prázdných listů v „knize dinosaurů“ a chystaný lov na asteroid.

Japonští vědci prý dovedou číst lidské sny. S pomocí magnetické rezonance jsou schopni se zhruba šedesátiprocentní úspěšností určit, jestli se spáči zdá o jiných lidech, knihách, autech nebo třeba jídle. Záleží na tom, která část mozku je právě aktivní. Mapu těchto oblastí sestavili vědci během pokusů s dobrovolníky. Pod kontrolou magnetické rezonance je nechali usnout, pak je budili a ptali se jich, o čem se jim právě zdá. Každého dvěstěkrát.

Ani ten největší laik by se neodvážil tvrdit, že už jsme poznali všechny dinosaury, kteří kdy obývali naši Zemi. Že víme stále málo potvrdil výzkum amerických paleontologů, kteří věnovali svůj zájem hojně se vyskytujícím zkamenělým zubům malých teropodů ze západu Spojených států a Kanady a samého závěru druhohor. Pečlivým porovnáním zjistili, že zuby patří nejméně 23 různým druhům teropodů, přičemž vědecky popsáno je jich pouze sedm.

Po planině Nazca v jižním Peru, proslavené stovky let starými liniemi a obrazci, viditelnými jen z letadel nebo okolních kopců, si zajezdila těžká mechanizace. Při těžbě vápence u Panamerické dálnice bylo těžce poškozeno několik linií a lichoběžníkových obrazců. Těžaři argumentují tím, že lom je v soukromém vlastnictví. Podle novinářů však především leží v oblasti, která byla před 18 lety zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Černá díra vysála atmosféru velké planety

V lednu roku 2011 zaregistrovalo několik vědeckých přístrojů na oběžné dráze kolem Země náhlé tisícinásobné zjasnění galaxie NGC 4845, vzdálené 47 milionů světelných roků. Analýza dat ukázala, že zjasnění způsobila černá díra v centru galaxie, která doslova „ochutnala“ malé těleso, buď hnědého trpaslíka nebo velkou plynnou planetu. „Usrkla“ však jen trochu. Zbytek tělesa podle vědců dál krouží kolem černé díry.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír plánuje někdy v horizontu příštího desetiletí ulovit v kosmu malý asteroid, usadit ho na oběžnou dráhu kolem Měsíce a řádně jej prozkoumat. O zachycení tělesa o průměru několika metrů se postará sonda, vybavená speciálním vakem. Získané informace poslouží NASA při plánování mise, během níž by v dalších letech mělo dojít k přistání astronautů na jiném, podstatně větším asteroidu.

Zdroj (není-li uvedeno jinak): ČTK

Vysíláno v Planetáriu č. 16/2013, 13. dubna.

Pravidelná rubrika Objevy a události se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv | zdroj: ČTK
Spustit audio