Pavel Eichler: Sova a přátelé
Tisíc korun tam zaplatíte za oběd. Malé plzeňské pivo vás vyjde na osmdesát a malá káva na šedesát korun. Restaurace Sova a přátelé se ale možná i přesto objeví v turistických průvodcích mezi významnými varšavskými pamětihodnostmi. Právě zde totiž vznikl neznámý počet tajně pořízených nahrávek.
Na oběd nebo na pracovní schůzky sem, do restaurace na okraji širšího centra Varšavy, chodili politici, obchodníci i vysocí státní úředníci.
Některé nahrávky včetně jejich přepisů a zvýrazněných hlavních pasáží někdo nabídl médiím. Zpravodajský týdeník Wprost je přijal a o víkendu zveřejnil na svém webu. Policie z úniku podezírá vedoucího restaurace, ale mluví se i o agentech některé tajné služby. Podle polských médií je zvlášť nebezpečné, že za zpracované nahrávky nechtěl nikdo peníze.
Nejdiskutovanější je v tuto chvíli nahrávka, na které ministr vnitra Bartłomiej Sienkiewicz hovoří s guvernérem Polské národní banky Markem Belkou. Mluví o aktuální politice, o vysokých preferencích konzervativně pravicové strany Právo a spravedlnost a o ekonomice, kterou oslabuje hospodářská krize.
Podle Sienkiewicze se ekonomice bude ve výhledu dařit lépe, ale kdyby Právo a spravedlnost vyhrálo volby, odešli by zahraniční investoři a všechno úsilí by skončilo zmarem. Ku prospěchu věci by ale bylo, kdyby Polská národní banka pomohla se splácením deficitu státního rozpočtu. Kdyby tedy nakupovala státní dluhopisy.
Marek Belka přikyvoval, jen by prý bylo dobré, kdyby premiér vyměnil ministra financí, protože s tím aktuálním se špatně spolupracuje. A stalo se – ministr financí Jacek Rostowski byl odvolán vloni v listopadu. A zákon, který má umožnit – i když jen nepřímo - nákup dluhopisů, leží v Sejmu.
Velký skandál, který v sobotu v Polsku začal, se odehrává na třech rovinách – jak to, že ministr s guvernérem ve skrytu domlouvají spolupráci, když národní banka má být na vládě nezávislá. Jak to, že tajná služba, ani ochranka nezachytili, že jsou čelní politici řadu měsíců na svých schůzkách nahráváni. A jak to, že čelní politici v soukromí hovoří sprostě.

Co bude následovat, není jisté. Opozice navrhuje nové volby, úřednickou vládu a parlamentní vyšetřovací komisi. Vládní lidovci ve středu začali hovořit o možnosti předčasných voleb. Premiér a předseda Občanské platformy Donald Tusk řekl, že mu vadí, že politici mluví sprostě, že ale politická rozhodnutí nebude podnikat.
Opozice je názorově natolik roztříštěná, že podporu společné vlády lze téměř jistě vyloučit. Návrh na rozpuštění Sejmu neuspěje bez spolupráce vládních stran. V rozhodování opozičních sociálních demokratů bude hrát velkou roli obava z možného nástupu Práva a spravedlnosti nejen jako výměny mocenských elit, ale i jako nástupu už jednou poražené konzervativní revoluce. Právě tato strana ale bude z takzvané nahrávkové aféry a jejího případného protahování těžit nejvíce.
Autor je novinář a politický komentátor, pracuje v Masarykově demokratické akademii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.