Sedmé nebe s Jiřím Černým: Kryl, to není jen protest song
Osobní vzpomínky i raritní nahrávky Karla Kryla v Sedmém nebi Jiřího Černého.
„Od roku 1968 jsem si s ním byl tak blízko jako s žádným jiným muzikantem. Dokonce i během těch dvaceti let, kdy nás dělila zadrátovaná hranice. Dvakrát jsem ho navštívil v Mnichově, jednou ve Wiesbadenu a hodně jsme si psali. Já jemu na stroji, on mně většinou tuší, svým krásným písmem absolventa bechyňské keramické průmyslovky,“ vzpomíná v pořadu Jiří Černý. S Krylem si prý poštou vyměňovali i gramofonové desky.
Ukázky z jedné exilové, která je s Krylem spojená a kterou produkoval na počátku osmdesátých let Josef Škvorecký, odhalují v úvodu Sedmého nebe Kryla v nečekané roli swingaře.
Vedle Krylova hlasu zazní i citlivé cover verze jeho písní. „Krylovky se staly podobným lidovým pojmem jako ježkárny nebo šlitrovky. Jen s těmi předělávkami jsou dnes potíže. Při vší úctě k čestným výjimkám, za které považuju hlavně Oskara Petra, Anetu Langerovou a Pavlu Milcovou, už dlouho nacházím nejvíc krylovského hudebního ducha za hranicemi, v polských verzích Karlovy dávné přítelkyně, Antoniny Krzysztońové,“ dodává Jiří Černý.
Související
-
Karel Kryl není jen protest song. Osm desetiletí nezapomenutelného písničkáře a básníka
Připomeňte si s námi skladatele a interpreta, jehož písně posilovaly sebevědomí lidí žijících v totalitním Československu a svojí nadčasovou výpovědí rezonují i dnes.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Georges Rodenbach: Mrtvé Bruggy. Mistrovská novela belgického autora
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.