David Čáp o kyberšikaně
S psychologem PhDr. Davidem Čápem jsme si povídali o tom, jaký vliv může mít na osobní život člověka kyberšikana.
Probírali jsme různé druhy kyberšikany. Především jsme hovořili o tom, kdo bývá nejčastějším pachatelem internetové šikany. A mluvili jsme i o tom, jaké si tito agresoři vybírají oběti. Věnovali jsme se i tomu, co oběti takové agrese prožívají. Povídali jsme si o způsobech, jak jim lze pomoct, aby se s tím dokázaly vyrovnat.
Šikana, při které agresor využívá různé elektronické prostředky, se odborně nazývá kyberšikana. Představuje velký problém v řadě zemí světa. Často se kvůli ní přijímají nové zákony a bezpečnostní opatření. Například Polsko filtruje na školních sítích přístup k internetu. Jižní Korea rovněž přijímá rozsáhlé restriktivní úpravy ohledně využití internetu, některé země už dokonce ustavily speciální policejní vyšetřovací týmy určené pro boj s kyberšikanou. V USA je od roku 2006 federálním zločinem.
Reprízováno 20. srpna 2012.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.