Vzdělávací a kulturní pořady Židovského muzea v Praze

6. květen 2012

Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze i v první polovině tohoto měsíce připravilo zajímavé pořady. Všechny začínají v 18 hodin v Maiselově ulici 15, v Praze 1.

Již na nadcházející středu 9. května je připraveno nevšední setkání. Izraelský historik a novinář Tom Segev bude osobně přítomen uvedení českého překladu své nové knihy nazvané „Simon Wiesenthal: Skutečnost a legenda.“ Autor známého "lovce nacistů“ nijak neidealizuje a i s kritickým odstupem popisuje všechny zákruty jeho neklidného života. O knize, a nejen o ní, bude s Tomem Segevem diskutovat Michal Frankl z Oddělení pro dějiny šoa Židovského muzea v Praze.

Následující týden, v pondělí 14. května, jste srdečně zváni na vernisáž výstavy „Sefardové ve světě“, která na více než desítce panelů mapuje osud sefardských Židů především v různých evropských zemích. Spolupořadatelkou výstavy je velvyslankyně Belgického království v České republice Renilde Loeckx, která výstavu spolupořádá.

„Sofiina volba po česku“ - tak se jmenuje projekt publicistky a badatelky Vojenského historického ústavu v Praze Judity Matyášové, který sleduje osudy 150 židovských dětí z Československa za druhé světové války. Podobně jako hrdinka slavného románu Williama Styrona i rodiče těchto dětí museli vybrat jen jednoho z potomků s nadějí, že si zachrání život. V daném případě vybrané děti odjely v říjnu 1939 do Dánska, odkud v roce 1943 musely uprchnout do Švédska. Při útěku mezi sebou ztratily kontakt a po válce se rozjely do všech stran. Judita Matyášová ve svém vystoupení představí jejich životní osudy, které po válce pokračovaly v Čechách, Dánsku, Švédsku a Izraeli. Přednáška se bude konat ve středu 16. května v obvyklý podvečerní čas.

Podrobné informace o všech programech pražského židovského centra naleznete v brožuře „Přehled kulturních pořadů v Praze“, na internetových stránkách www.zidovskemuzeum.cz a na jeho facebookovém profilu.

autor: Leo Pavlát
Spustit audio