Ztracené světy pro každého: Příručka skutečného paleontologa

4. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Paleontologie (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Ztracené světy pro každého: Příručka skutečného paleontologa

Přehledná rukověť pro mládež i všechny zvídavé dospělé, kterou sepsal paleontolog Lukáš Laibl. I vy můžete objevovat zkamenělé střípky minulosti skryté v kamenech!

Usazené horniny pod našima nohama jsou jako vrstvy narozeninového dortu, ve kterých se skrývá zkamenělá minulost planety. Pochopitelně ne celá – tam či onde nějaká ta vrstva chybí, leccos je podivuhodně promícháno nebo převráceno, a to nám ve zpětném pohledu činí dost velkou paseku. Někteří vědci se však časem naučili, jak se v tom kamenném dortu s fosiliemi namísto rozinek vyznat – říkají si paleontologové. Jeden z nich, Lukáš Laibl, dokonce napsal knížku pro děti o tom, jak se takovým vědcem stát. Na sklonku loňského roku ji vydalo nakladatelství Bylo nebylo a smlsnou si na ní i dospělí.

Příručka skutečného paleontologa

V první řadě se dozvíte, jak zkameněliny vznikají a kde se dají najít. Spousta se jich vyskytuje i u nás a kupodivu není těžké se za nimi vypravit, pokud dodržíte pár základních pravidel a pořídíte si velmi jednoduché vybavení. Paleontologie však není jen práce v terénu, ale také v laboratoři; i vaše sbírka by měla mít základní formální náležitosti. A taky byste měli aspoň zhruba poznat, co jste vlastně našli – pro ten účel nabízí Lukáš Laibl ve své „Příručce skutečného paleontologa“ i minimalistický atlas zkamenělin.

Z knížky se dozvíte, co všechno se dá z fosilií vyčíst – někdy jsou to až udivující detaily o měkkých částech těl, jídelníčku dávných tvorů nebo barvě jejich peří, o způsobu jejich pohybu a dalších zvyklostech, jejich vzájemných vztazích; dokonce o podobě prostředí, v němž se jejich život odehrával a dávno zaniklých ekosystémech a společenstvech organismů. Lukáš Laibl vám také prozradí, podle čeho se jednotlivé vrstvy kamenného dortu datují, nechybí kapitoly o deskové tektonice nebo proměnách klimatu a závěrečné stránky popisují evoluci života na Zemi i s příslušnými zmínkami o velkých vymíráních.

Zkamenělina amonita

Příručku dotváří zajímavý výtvarný doprovod Lucie Raškovové, pojatý v černé a žluté barvě. Žlutě jsou zvýrazněny i některé pasáže v textu, což zpočátku působí trochu rušivě z hlediska čitelnosti, ale dá se na to zvyknout. Autorův výklad je psán srozumitelným, místy až lidovým jazykem, což se ale s ohledem na cílovou skupinu čtenářstva snese. Připojeny jsou i tipy na zajímavé pokusy – dozvíte se, jak vyrobit pravěký globus, jak vyzkoušet v praxi bioturbaci, čili promíchávání vrstev hlíny za pomoci žížal, nebo jak si vyrobit otisk šnečí ulity.

„Příručka skutečného paleontologa“ od Lukáš Laibla zkrátka není žádná fosilie! Je to živá, komplexní a zábavná publikace, která vás nenásilnou formou seznámí s historií naší planety a rozličnými způsoby, jak ji zkoumat a poznávat. Třeba se vám dokonce díky ní podaří objevit a popsat i nějaký dosud neznámý druh vyhynulého živočicha – a tak se doopravdy stanete paleontologem.

O knihu Lukáše Laibla „Příručka skutečného paleontologa“ z produkce nakladatelství Bylo nebylo s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 20. dubna.

Lukáš Laibl: Příručka skutečného paleontologa. Praha: Bylo nebylo, 2024. ISBN 978-80-88348-32-0.

Související